Laboratoře molekulární cytogenetiky a cytogenomiky

Laboratoře molekulární cytogenetiky a cytogenomiky vznikly v roce 1998 v rámci spolupráce Přírodovědecké fakulty MU a Oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice v Brně. Jedná se o specializované laboratoře s výzkumnou, výukovou a diagnostickou činností, které sdružují cytogenetické laboratoře Přírodovědecké fakulty MU (Oddělení genetiky a molekulární biologie ÚEB) a cytogenetické laboratoře Sekce cytogenomiky CMBG IHOK Fakultní nemocnice v Brně.

Zabýváme se výzkumem

Nosným tématem činnosti těchto laboratoří je výzkum nestability genomu člověka na úrovni strukturních i početních změn chromozomů pomocí molekulárně cytogenetických metod. Získané poznatky mají významné aplikace v klinické medicíně, slouží k odhalování příčin některých vrozených geneticky podmíněných onemocnění či k bližší charakterizaci biologických vlastnosti zhoubných nádorů.

Výzkumné aktivity našich laboratoří jsou zaměřeny na studium chromozomových aberací pomocí technik metafázní a interfázní fluorescenční hybridizace in situ (FISH), techniky MLPA a technologií array-CGH, optického genomového mapování (OGM) a sekvenování nové generace (NGS). Ve spolupráci s Ústavem lékařské genetiky FN Brno a řadou jiných lékařských pracovišť se podílíme na rychlém zavádění specializovaných molekulárně cytogenetických vyšetření do klinické praxe. Úzce spolupracujeme s dalšími cytogenetickými laboratořemi Sekce cytogenomiky CMBG IHOK FN Brno, kde jsou prováděny molekulárně cytogenetické a cytogenomické analýzy pro potřeby prenatální genetické diagnostiky, postnatální cytogenetiky a onkocytogenetiky.

Naše výzkumné granty a projekty

Zajišťujeme teoretickou i praktickou výuku

V laboratořích se koná pravidelná teoretická i praktická výuka cytogenetiky studentů Přírodovědecké a Lékařské fakulty MU v Brně v rámci akreditovaných bakalářských, magisterských a doktorandských programů včetně vedení bakalářských, diplomových a doktorských prací.

Zapojená pracoviště

Ústav lékařské genetiky a genomiky
Fakultní nemocnice Brno
pracoviště Dětská nemocnice
Černopolní 9, 613 00 Brno

Oddělení genetiky a molekulární biologie
Ústav experimentální biologie
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity
Kotlářská 2, 611 37 Brno

Zdravotnická laboratoř akreditovaná ČIA pod číslem 8207 dle normy ČSN EN ISO 15189 v rámci OLG FN Brno.

Lidé zapojení v laboratořích